Boyun Sakatlıkları

Sık görülen incinmeler hakkında bilgi edinin

İş yerinde, evde veya spor yaparken gerçekleşebilen, burkulma veya zorlanma gibi kas-iskelet sakatlanmaları önemsiz olabileceği gibi çok 
ciddi de olabilir.
İncinmeler ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinin.

VoltaPatch'i Keşfedin

İncinmeler

İncinme türüne bağlı olarak semptomlar hafif ile şiddetli arasında, kısa veya uzun süreli olabilir.

Akut incinmeler aniden meydana gelir ve etkilenen bölgede keskin ve şiddetli bir ağrı, şişme ve hareket kaybı görülür.

 

01

Burkulmalar (bağ doku gerildiğinde, döndüğünde veya yırtıldığında) ve zorlanmalar (kas lifleri gerildiğinde veya yırtıldığında) sık görülür. Ağrı, şişme, morarma, kas spazmları ve etkilenen eklemlerin kısıtlı hareketi belirtiler arasındadır.

02

İncinmeler sizi nasıl etkiler?

Sizi günlük aktivitelerden alıkoyan burkulma ve zorlanmalar tıbbi tedavi gerektirebilir. Çok fazla ağrıya neden olan kırık, bağ yırtığı ve çıkık gibi ciddi sakatlanmalar için profesyonel tıbbi tedavi gerekir ve dinlenmeniz şarttır.

VoltaPatch'i Keşfedin

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Kas-iskelet incinmelerine bağlı ağrıyı geçiştirmeye kalkmayın. Ağrı hissettiğinizde devam etmek daha fazla hasara yol açacağından yürümeyi, spor veya egzersiz yapmayı bırakın.*

İnsanların %13'ü vücutlarındaki ağrının incinmeden kaynaklandığını belirtmektedir.**

* Spora Bağlı Sakatlanmalarla İlgili Şaşırtan Gerçekler. 2016. [ONLINE] İlgili bilgiye şu linkten erişebilirsiniz: http://www.niams.nih.gov/Health_Info/Sports_Injuries/sports_injuries_ff.asp.
[Erişim tarihi: 9 Mart 2022].
** 2016. Global Ağrı İndeksi Detaylı Rapor. GSK Global Ağrı İndeksi

Nedenleri ve türleri

Evde, iş yerinde, spor yaparken veya araba sürerken incinme yaşayabilirsiniz. İş yerinde yaşanan kazalar kayma, düşme veya ağır kaldırmadan kaynaklanırken, spora bağlı sakatlıklar arasında diz sakatlanmaları, Aşil tendon sakatlanmaları, burkulma, zorlanma ve omuz sakatlanmaları bulunmaktadır.

Oturma Şekli

İş kazaları

İş yerinde yaşanan sakatlanmaların en yaygın nedenlerinden birkaçı sendeleme, kayma, düşme, elle taşıma ve kaldırma kazalarıdır. İş yerinde yaşanan en yaygın sakatlanma tipi burkulma ve zorlanma, sırt, baş ve boyun incinmeleri ve tekrarlı zorlanmaya bağlı sakatlanmalardır.

Bisiklet Sürmek

Spora bağlı sakatlanmalar

Spora bağlı sakatlanmalar kas, kemik, eklem ve bağ doku (tendonlar ve ligamentler) dahil olmak üzere vücudunuzun hemen her kısmını etkileyebilir. En sık görülen spor sakatlanmaları burkulma ve incinmedir. Diz sakatlıkları, spor veya egzersiz, aşırı kullanma, kıkırdak hasarı veya bağ yırtılmasından kaynaklanabilir. Spor sakatlanmalarının nedenleri arasında kazalar, yetersiz egzersiz, hatalı giysi veya ayakkabı kullanımı, spor yapmaya hazır olmama veya ısınmadan spor yapma ve spordan önce yeterince esnememiş olmak bulunmaktadır.

Yaygın olarak görülen
5 sakatlanma

Koşucu dizi – diz kapağının arkasında veya etrafında ağrı.
Tenisçi dirseği – ağrı, dirseğin hemen alt kısmında, üst kolun dış tarafında hissedilir.
Bilek burkulması – bağ dokularınız gerildiğinde, çevrildiğinde veya döndürüldüğünde burkulma oluşur; burkulmanın sık görüldüğü diğer bölgeler diz ve el bilekleridir.
Koşucu bacağı – egzersizden sonra kaval kemiğinde hissedilen ağrı.
Uylukta arka kas çekilmesi – kaslarda, tendonlarda veya kalça arkasındaki tendonlarda gerginlik veya yırtık; gerilmeler sırtta da yaygın olarak görülür.

VoltaPatch Isı Bandı

VoltaPatch Isı Bandı'nın nasıl etki ettiğini öğrenin!

VoltaPatch Isı Bandı

Daha fazla bilgi edinin

Egzersiz ve vücudunuz

Egzersiz yapmanın hem sağlığınıza hem de ağrılarınızı hafifletmeye nasıl katkıda bulunacağını öğrenin.

Devamını oku

Vücudunuzu tanıyın ve yaşınız ilerledikçe nasıl değiştiğini öğrenin

Vücudunuzun çalışma şeklini, yaşlandıkça yaşadığınız değişiklikleri ve yaşa bağlı ağrılarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin.

Devamını oku

Ağrının giderilmesi hakkında bilmeniz gerekenler

Ağrı hissettiğiniz bölgeye uygulayabileceğiniz farklı ürünlerin nasıl etki ettiğini öğrenin.

* GSK Global Ağrı İndeksi Raporu 2014

Devamını oku
Ağrı için Ne Yapılmalı Ağrı için Ne Yapılmalı