Ağrıyı Anlamak

Ağrı nedir?

Vücudumuzun neden ağrı hissi yaşadığına ve ağrıya yol açan faktörler hakkında detaylı bilgi edinin.

Ağrının tanımlanması

Ağrı, kişinin günlük yaşamındaki faaliyet ve aktivitelerini kısıtlayan sıkıntı verici bir histir. Genellikle, vücudunuzda yolunda gitmeyen bir şey olduğu konusunda sizi uyarmaya yarar. Ağrının yaygın şekilde kabul edilmiş tanımı Uluslararası Ağrı Araştırmaları Derneği tarafından geliştirilmiştir: "Ağrı, gerçek veya potansiyel bir doku hasarından kaynaklanan veya bu şekilde tanımlanan, hoş olmayan bir duyu ve duygusal bir deneyimdir".

Ağrı hafif, bölgesel, hafif veya şiddetli olabilir. Ağrı akut yani kısa süreli, veya kronik yani uzun süreli olabilir. Akut ağrı insanlar için koruyucu bir işleve sahiptir; ağrı, bize bedensel hasardan veya zarar verme potansiyeli bulunan durumlardan uzak durmamızı öğretir ve iyileşme döneminde sakatlanan vücut parçasını korur.

Ağrı sık görülen bir durumdur ve bazen günlük rutinimizi olumsuz yönde etkiler. Tedavi edilmeyen veya yanlış tedavi edilen ağrı, kronik hale gelebilir. Böyle bir durumda, doktorunuza danışmanız gerekir. Bu sayfada ağrı türleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

* GSK Global Ağrı İndeksi Araştırması 2014 – tam rapor, sf. 11

Aktif Olun

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

İnsanların %67'si ağrının yaşam kalitelerini düşürdüğünü söylüyor.*

Neden ağrı hissederiz?

Ağrı, rahatsızlık verici bir histir ve bazı insanlar ağrıyı gidermek için her çareye başvurmaktadır. Ancak, ağrı hissetmeseydik, tekrarlayan sakatlanmalardan veya vücudumuzda kalıcı hasar oluşmasından kaçınamazdık. Ağrı, bizi sakatlanmalara karşı uyaran ve böylelikle vücudumuzu korumamızı sağlayan bir savunma mekanizması olarak gelişmiştir.

Ağrıya bulantı, baş dönmesi ve halsizlik gibi diğer fiziksel semptomlar da eşlik edebilir.

Ağrı hissedildiğinde genellikle ilk verilen tepki hareket etmeyi kesmektir. Birçok insan ağrının dinlenmeyle iyileşeceği kanısındadır ancak aslında orta düzey hareket iyileşmeyi hızlandırabilir.

Ağrının tanımlanması ve tedavisi

Ağrı, vücudumuza daha fazla zarar vermemizi önleyen bir uyarıcıdır. Bununla birlikte, vücudumuzda hissettiğimiz ağrı günlük aktivitelerimizi gerçekleştirmemizi güçleştirip, hareket kabiliyetimizi azaltır. Belki de en önemlisi, yaşam tarzımızı değiştirmesi ve iş yaşamımızı, ilişkilerimizi ve hareket özgürlüğümüzü etkilemesidir. Ağrı daima kişiye özeldir ve her insanın ağrı eşiği farklıdır.

Vücut Ağrı Yüzdesi

Genelikle aniden ortaya çıkan akut ağrı, vücudunuzun zarar gördüğüne dair bir işaret niteliğindedir. Sakatlanma iyileştiğinde ağrının ortadan kalkması gerekir. Akut ağrıdan daha uzun sürek kronik ağrı bazen tedaviye direnç gösterir. Kronik ağrı genellikle uzun süreli bir hastalıkla ilişkilidir. Akut ağrının aksine, fonksiyon bozukluğu veya kolayca geçmeyen hastalıklarla bağlantılıdır. Kronik ağrı çektiğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza danışmanız gerekir.

Kişinin ağrı hissetmesinde rol oynayan tüm faktörler ve bunların çok sayıda nedeninden ötürü, çeşitli tedavi yöntemi mevcuttur.

Bir tedaviye başlamadan önce, ağrının nedenini ve en iyi şekilde nasıl giderilebileceğini öğrenmek faydalı olabilir. Bu durumda doktorunuzun veya eczacınızın tavsiyesine uymanız önerilir.

* GSK Global Ağrı İndeksi Araştırması 2014 – tam rapor, sf. 9

Daha fazla bilgi edinin

İnflamasyon (enflamasyon) nedir?

İnflamasyona (enflamasyon) neden olan tüm süreçleri, nedenini ve vücudumuzdaki ağrı hissini nasıl etkilediğini öğrenin.

Devamını oku

Ağrılar ve Tedaviler

Hissettiğiniz ağrı türüne göre nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenin.

Devamını oku

Sırt ve Bel ağrısını hafifletebilecek hareketler

Bel ve Sırt ağrısını hafifletmenin en iyi yolu hareket etmektir. İşte size aktif kalmanızı sağlayacak birkaç ipucu!

* Global Ağrı İndeksi Özet Raporu 2014. www.global-pain-index.com adresinden ulaşabilirsiniz. Son erişim tarihi: 20 Nisan 2016

Devamını oku
Sırt Ağrısı Yüzdesi Sırt Ağrısı Yüzdesi