Ağrıyı Anlamak

İnflamasyon (enflamasyon)
nedir?

İnflamasyona (enflamasyon) neden olan tüm süreçleri, nedenini ve vücudumuzdaki ağrı hissini nasıl etkilediğini öğrenin.

İnflamasyon (enflamasyon) nedir?

İnflamasyon, vücudun herhangi bir zarara karşı verdiği normal koruyucu bir yanıttır. İnflamasyon, hem akyuvarlarımızın bizi bakteri veya virüs gibi bir dış etkenden koruması anlamına gelirken, herhangi bir sakatlık durumunda da inflamasyon meydana gelir; örneğin spor yaparken zorlandığınızda incinen bölge genellikle ağrılı bir hal alır, şişer ve iltihaplanır.

İnflamasyon ne kadar sürer?

Akut inflamasyon, bağışıklık sisteminin sadece birkaç gün süren ve genellikle sağlığınız için faydalı yanıtı olmakla birlikte kaşıntı veya ağrı gibi istenmeyen hislere de sebep olur.

İnflamasyon, bağışıklık sisteminin organları enfeksiyondan ve yaralanmadan korumaya çalışması esnasında meydana gelir. İnflamasyonun amacı, vücudun iyileşmeye başlaması için hasarlı dokunun yerini belirlemek ve ekarte etmektir.

* İnflamasyon nedir? - National Library of Medicine - PubMed Health. 2016. [ONLINE] İlgili bilgiye şu linkten erişebilirsiniz: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072482/. [Erişim tarihi: 9 Mart 2022].

Ağrı için Egzersizler

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

İnflamasyon (enflamasyon), kan damarlarının yaralanan dokuya daha fazla kan sağlamak üzere genişlemesi sonucunda oluşur. Bu bölgenin ısınıp, kızarmasının nedeni budur.*

İnflamasyonun belirtileri

Akut inflamasyonun beş belirtisi veya semptomu vardır: kızarıklık, ateş, şişme, ağrı ve vücudun etkilenen bölgesini hareket ettirmede zorluk çekme. Bir kısım inflamasyon minör olup, sadece küçük bir bölgeyi etkiler ve kendi başına iyileşirken, bir kısmı geniş bir alana yayılabilir, ağrılı olabilir ve tedavi gerektirebilir.

Inflamasyon

Teşhis ve tedavi

Ağrınız şiddetliyse veya uzun zamandır sürüyorsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

* GSK Global Ağrı İndeksi Araştırması 2014 – tam rapor, sf. 40

Daha fazla bilgi edinin

Sırt ve Bel ağrısını hafifletebilecek hareketler

Bel ve Sırt ağrısını hafifletmenin en iyi yolu hareket etmektir. İşte size aktif kalmanızı sağlayacak birkaç ipucu!

Devamını oku

Ağrılar ve Tedaviler

Hissettiğiniz ağrı türüne göre nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenin.

Devamını oku

Vücudunuzu tanıyın ve yaşınız ilerledikçe nasıl değiştiğini öğrenin

Vücudunuzun çalışma şeklini, yaşlandıkça yaşadığınız değişiklikleri ve yaşa bağlı ağrılarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin.

* GSK Global Ağrı İndeksi Araştırması 2014 Raporu. www.global-pain-index.com adresinden ulaşabilirsiniz. Son erişim tarihi: 20 Nisan 2016

Devamını oku
Ağrı ve Acı arasındaki fark

Ağrı ve Acı arasındaki fark