Omuz Ağrısı için Isı Bandı

Omuz ağrısının tanımı

Omuzlar yaralanma, incinme ve zorlanmalar ile donuk omuz olarak adlandırılan ağrılı tutukluklara eğilimlidir. Omuz ağrılarının yaygın nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinin.

VoltaPatch'i Keşfedin

Omuz ağrısının belirtileri

Omuz ağrısının özellikleri, sorunun nedenine bağlı olarak farklılık gösterir ve ağrı farklı biçimlerde hissedilir.

Omzunuz sürekli ağrıyabilir veya sadece hareket ettirdiğinizde ağrıyabilir, yani ağrı geçici veya sürekli olabilir, bu durumda tıbbi teşhis konulması ve tedavi edilmesi gerekir.

01

Tendinit (tendon iltihabı) ve bursitlerde (omuz eklemini saran sıvı kesesinde sıvı birikmesi), rahatsızlık genellikle yavaş bir şekilde ortaya çıkar ve rahatsızlanan omzunuzun üzerine yatmakta zorluk çekersiniz.

02

Omuz tutulması omuzlarda ağrı, sertlik ve kısıtlı harekete yol açar.

03

Omuz ağrısı sizi nasıl etkiler?

Omuzlarınız kollarınızı rahatça kaldırıp, hareket ettirmenize katkıda bulunan esnekliği sağlar. Bu nedenle omuzlarınız ağrıdığında, saç tarama ve giyinme gibi günlük işlerinizi yapmakta güçlük çekersiniz. Omuzlardaki ağrı spor yapmanızı, ağır eşya taşımanızı veya başınızın üzerindeki bir noktaya erişmenizi bile zorlaştırabilir.

VoltaPatch'i Keşfedin

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Rotator kılıf omuzda yer alan ve üst kolu kürek kemiğine bağlayan kas ve tendon grubudur. Tendonlar kolu sabit tutarken, kaslar omuzun dönmesini sağlar.*

Ağrı çeken insanların %72'si omuz ağrısı yaşamaktadır.**

* Rotator Kılıf (İnsan Anatomisi): Resim, İşlev, Yer. 2016. [ONLINE] İlgili bilgiye şu linkten erişebilirsiniz: http://www.webmd.com/pain-management/picture-of-the-rotator-cuff. [Erişim tarihi: 9 Mart 2022]
** GSK Global Ağrı İndeksi 2014

Omuzlarımız neden ağrır?

Omuzlarımız pek çok nedenden ötürü ağrır. Tendonların iltihaplanması (bursit, tendinit), yırtılması veya osteoartrit omuzda ağrı ve acıya neden olabilir.

Yanma

Bursit, tendonit ve Tendon yırtılması

Omuz ağrısının nedeni bursit (kemik ve üzerini örten yumuşak dokular arasındaki 'yastıkların' iltihabı) veya tendinit (aşırı kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde yavaş bir şekilde ortaya çıkan tendon aşınması) olabilir. Tendon, sakatlanma veya uzun süre aşırı kullanıma bağlı olarak yırtıldığında ağrı oluşur; tendonların yaşla birlikte zayıflaması nedeniyle bu tip ağrıları daha sık yaşamaya başlarız.

Omuz Ağrısı

Omuz ağrısına bağlı hastalıklar

Omuz sıkışması sendromu – kastaki tendonların sıkıştığı ve yukarıdaki kemiğe sürekli sürttüğü durum – ağrıya neden olabilir. Omuz eklemini saran esnek dokunun iltihaplanması sonucu oluşan ağrılı sertlikten ise "donuk omuz" a neden olur.

Uzman önerisi

Omuz ağrısını hafifletmek için doktorunuzun önerdiği tedaviyi uygulayabilirsiniz. Omuz ağrınızı azaltacak ısı bantlarından faydalanabilirsiniz. Şiddetli bir ağrı duymanız veya ağrının şiddetlenmesi halinde, bir uzmana danışmanız önerilir.

Omuz Egzersizi

VoltaPatch Isı Bandı

VoltaPatch Isı Bandı'nın nasıl etki ettiğini öğrenin!

VoltaPatch Isı Bandı

Daha fazla bilgi edinin

İnflamasyon (enflamasyon) nedir?

İnflamasyona (enflamasyon) neden olan tüm süreçleri, nedenini ve vücudumuzdaki ağrı hissini nasıl etkilediğini öğrenin.

Devamını oku

Ağrı çeşitleri nelerdir?

Yaşayabileceğiniz farklı ağrı türleri ve ağrıya neden olan faktörler hakkında detaylı bilgi edinin.

Devamını oku

Vücudunuzu tanıyın ve yaşınız ilerledikçe nasıl değiştiğini öğrenin

Vücudunuzun çalışma şeklini, yaşlandıkça yaşadığınız değişiklikleri ve yaşa bağlı ağrılarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin.

* GSK Global Ağrı İndeksi Araştırması 2014 Raporu. www.global-pain-index.com adresinden ulaşabilirsiniz. Son erişim tarihi: 20 Nisan 2016

Devamını oku
Vücut Ağrı Yüzdesi Vücut Ağrı Yüzdesi